Torbalı’daki semt pazarları ürün ve fiyat çeşitliliği konusunda, İzmir merkezinde kurulan semt pazarlarını geride bırakıyor.

İlçedeki pazarlara gelen ürünlerin yakın noktalardan getirilmesinden dolayı fiyatları ucuz oluyor.

  İlçede haftanın 6 günü kurulan semt pazarlarında, kış sebze ve meyveler tezgahlarındaki yerini alırken farklı illerden gelen ürünlerin fiyatları cep yakıyor. Piyasadaki fiyatların düşmesi için toptan satış yapılan kamyonlar, ilçe semt pazarına geldi.

PAZARDAKİ FİYATLARIN DÜŞMESİ BEKLENİYOR

İlçedeki tarım arazilerinde pırasa, kereviz, brokoli ve karnabahar bolluğu yaşanıyor. Torbalı’da yetiştirilen mahsuller uygun fiyatlarda satışa sunulurken serada yetiştirilen domates, biber başta olmak üzere pek çok sebze ve meyvelerin fiyatlarında rekor bir artış yaşanıyor. Antalya başta olmak üzere, diğer illerden Torbalı’daki semt pazarlarına getirilen ürünlere, yol giderlerinin eklenmesiyle sürekli olarak artan fiyatlar, semt pazarlarında yaz mahsullerine olan talebin azalmasına neden oluyor. Erdal Karakan, Bülent Türkyılmaz semt pazarlarındaki fiyatların düşmesine destek olmak amacıyla, kamyonlarla haftanın iki günü yaz mahsullerini Torbalı’ya getirmeye başladı.

SEBZELER ANTALYA’DAN GELİYOR

Sadece toplu alımlar için gelenlere satış yapıldığı kamyonlarda domates, dolmalık biber, kapya biberi gibi yaz sebzelerinin hepsi yer alıyor. Erdal Karakan, ürünlerin Antalya’dan geldiğini ifade ederek “Torbalı’daki semt pazarlarında yaz ürünlerinin fiyatlarında ciddi bir artış gözlemleniyor. Çevre il ve ilçelerden gelen ürünlerin fiyatları Torbalı’ya ulaşıncaya kadar katlanarak artıyor. Bizde fiyatların düşerek alım gücünün arttırılması amacıyla, Antalya’dan sebze getirmeye başladık. Toplu satışlar yapıyoruz. Bundan sonra haftada iki gün kapalı pazar yerinde olacağız ” diyerek sözlerini noktaladı.